Léčba chůzí

Léčba chůzí

Léčba chůzí

Chiropraktik Vinci László - Jednoduché rady a cviky - dvacetiminutové video najdete na stránce:
https://m.youtube.com/watch?v=r_0Lfrwicfs&t=0s

Velice dobrou prevencí před bolestmi  páteře  je chůze !!!!

Při chůzi  se totiž maximálně pohybují  všechny segmenty páteře. Pánevní oblast lidského těla můžeme přirovnat k základům při stavbě domu. Pokud je základ špatně postavený, hroutí se vše co je nad ním.

Představuji  vám dvě metody,  jak si sám pomocí chůze léčit  1/ páteř
                                                                                                               2/ vnitřní orgány
1/ LÉČBA  PÁTEŘE  POMOCÍ  CHŮZE
Mnozí z nás, aniž si to uvědomují,  používají málo nebo vůbec sil palce a prstů nohy. Pak dochází k problémům nejen v oblasti pánve, ale i k bolestem a blokádám v celé páteři.
Návod jak si léčit páteř pomocí chůze je prostý: při chůzi přitlačovat palec a prsty nohou do země. Tím docílíme  velice výrazného ozdravujícího i omlazujícího efektu. Pokud je pružná páteř je pružné celé tělo a chůze vypadá svěže a mladistvě.

Síla, která se při tomto pohybu uplatňuje, vychází od palce,  klenbou nohy přes spodní část chodidla  na hlezenní kost. Váha těla se v oblasti  hlezenní kosti  rozkládá, takže se při chůzi za pomoci palců a ostatních prstů nohy opírá dopředu
o člunkovou kost a dozadu do hrbolu patní kosti. Na patní kost se  upíná  šlacha trojhlavého lýtkového svalu , tzv. Achillova  (jeden z nejpevnějších  vazů v těle). Síla se přes něj přenáší  na lýtkové svaly, zadní částí stehna, kyčle a poté přechází středem pánevní oblasti na svaly a úpony kolem vnitřních svalů  páteře vzhůru až k úrovni krčních obratlů.

Při správném postupu se budou touto chůzí napínat lýtkové svaly, zvýší se také kondice stehenních svalů, zpevní se svaly v tříslech a tím se  upraví  silové poměry v oblasti celé páteře včetně krční.
Střídavé napínání a uvolňování lýtkových svalů uvede do činnosti žilně svalovou pumpu a zajistí správné proudění krve v žilách. Tímto napomáháme k dokonalejšímu odtoku žilní krve z dolních končetin a nebudou se  tvořit křečové žíly. Krátce řečeno, je to takové druhé srdíčko v nohách, které si sami můžeme uvést do chodu.

Je velmi pozoruhodné, že se při tomto způsobu chůze značně posílí svaly páteře. Potom nedochází v takové míře k blokádám především páteře krční, jak to dnes můžeme  vidět u mnoha lidí sledujících po dlouhou dobu monitory počítačů.
Pokud nezapojíme při chůzi aktivně palce nohou a ostatní prsty, přenáší se síla přes horní část nártu, přední holenní sval a čéšku na přímý stehenní sval a dále  přes oblasti třísel na břišní svalstvo. Pokud je břišní svalstvo ochablé (a to v mnoha případech je) mění se lordóza i kyfóza páteře (zakřivení páteře) a hlava s krční páteří se posouvá směrem dopředu. Také celá oblast pánve je posunuta směrem dozadu, a  proto pozorujeme  u některých osob  tzv. „kachní chůzi „ ( vystrčený zadeček).


2/   LÉČENÍ  VNITŘNÍCH  ORGÁNŮ  POMOCÍ  CHŮZE

Léčení vnitřních orgánů pomocí chůze je poněkud složitější, ale uvedu zde některé ukázky z  mé vydané knihy.

Zkouška: při normální chůzi, na kterou jsme si každý z nás zvykl, vychází prvopočátek pohybu z kolena. Při tomto pohybu se zapojují do chůze jen svaly dolních končetin. Svalstvo břicha, zad a šíje jsou povolené. Stereotyp chůze u většiny lidí je takový, že místo toho,  aby krok vyšel z kyčlí, počínají jej kolenem.
Špatnou chůzí se oslabuje břišní svalstvo, pokud je ochablé a poddává se tlaku útrob, vyklene se vpřed břišní stěna, a protože není dostatečně posilovaná druhotně se zde ukládá břišní tuk.

Návod: Začneme-li prvním pohybem z kyčle, zpevníme svalstvo hýždí a zad. Dochází k rotaci páteře a stlačení orgánů v oblasti břišní, tím i k prokrvování jednotlivých orgánů.
     Touto jednoduchou změnou ve vzorci chůze prospějeme našemu zdraví více, než jsme schopni domyslet. Tím,  že se začne pohybovat pánev, dochází k rotaci v celé oblasti páteře, zejména v oblasti bederní. A pokud budete jen trochu vytrvalí, potom se bude horní část těla otáčet opačným směrem než spodní – čímž dochází ke správnému protažení zádových i břišních  svalů.
   
   Tento pohyb totiž na tělo  působí tak,  že se při něm aktivuje břišní svalstvo, každým naším krokem se masírují všechny orgány uložené v břišní dutině (tj. tenké i tlusté střevo), a tím  značně pomůžeme střevní peristaltice. Tato „masáž“ zasahuje částečně  také slezinu a slinivku břišní, čímž podporuje jejich  činnost, působí stimulačně na žaludek a v neposlední řadě působí také dobře na prokrvení naší chemické továrny, kterou jsou játra.